Príde za otcom 5 ročný syn a pýta sa:
“Tatino, čo je politika?”
“Ako by som ti to asi vysvetlil. Pozri sa, to je ako u nás doma – ja som kapitalizmus, ja zarábam peniaze a nosím ich domov. Mama, to je vláda. Tá mi peniaze zoberie, niečo si nechá a zvyšok prerozdelí podľa svojho uváženia. Naša slúžka, to je robotnícka trieda. Pracuje a my ju za to platíme. Dedko, to sú odbory. Ten dáva pozor, aby robotnícka trieda nebola vykorisťovaná. Ty sám si ľud, pre teba to všetko všetci robíme. A tvoj malý braček, tak to je naša spoločná budúcnosť. Rozumieš tomu aspoň trošku?”

Chlapček sa dlho zamyslí a potom povie:
“Zatiaľ ešte neviem, ale nechám si to prejsť cez noc hlavou.”
V noci sa prebudí kvôli hroznému smradu, pretože jeho malý braček sa pokakal. Zájde teda do izby rodičov. Tam spí iba matka a tú nevie zobudiť. Ide do izby slúžky a tam vidí otca, ako si so slúžkou práve užíva. Ani jeden z nich si ho nevšimne. Chlapček sa smutne otočí a za rohom vidí dedka, ako so záujmom pozoruje oknom ocka so slúžkou. Ani ten si ho nevšimne. Chlapček sa nakoniec rozplače a ide si ľahnúť.

Ráno sa otec pýta:
“Tak už vieš, čo je to tá politika?”
“Už to viem, ale je to trochu inak, ako si mi to hovoril včera.”
“A ako, prosím ťa?”
“No, kapitalizmus zneužíva robotnícku triedu a odbory sa tomu nečinne prizerajú, zatiaľčo vláda tvrdo spí. Ľud je všetkými ignorovaný a naša spoločná budúcnosť leží v sračkách!” 😀

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte Váš komentár
Vaše meno

*

code